Panini Group

Panini Group: Tarihçe ve genel bilgi

Panini 1961 yılında kuruldu. İlk ürünü futbol çıkartma koleksiyonu idi. Firmanın kurucusu Panini kardeşler sektöre 1945 yılında 

Corso Duomo – Modena’da açtıkları gazete bayisi ve 1954 yılında açtıkları Panini Kardeşiler Gazete Dağıtım merkezi ile adım atmışlardı. Firma o zamandır Panini ailesinin kontrolünde ve yılda yaklaşık 100 milyar Euro ciro yapıyor. 

1988 yılında firma Maxwell Group’a satıldı. Yeni yönetim altında uzun bir süre finansal sorunlar yaşayan Panini daha sonra 1992 yılında Bain Gallo Cuneo ve De Agostini tarafından satın alındı. İki yıl çok büyük bir çaba ile geçti ve firma tekrar eski başarılı haline Panini daha sonra Marvel Entertainment Group’a katıldı, ancak Aldo H. Sallustro başkanlığındaki yönetim ekibi değişmedi, firma da merkez olarak İtalya’dan yönetilmeye devam etti.

Merkezi İtaya’nın Modena kentinde olan Panini çizgi roman, çocuk dergileri, çıkartma koleksiyonları ve değiş tokuş kartları alanında dünya lideridir. Bunlara ek olarak Panini Multimedia alanında da girişimlerde bulunmaktadır.

olan Panini hakkında daha fazla bilgi için: www.paninigroup.com