Panini Group

Panini çıkartma ve kart üretimi İtalya ve büyük Avrupa ülkelerinde yer alan dört bölümlü büyük bir operasyonun parçasıdır. Çıkartma ve kart bölümüne ek olarak, çizgi roman üretimi, çizgi roman dağıtımı ve yeni medya bölümü (etkileşimli Panini ürünleri ve multimedya projeleri) bulunur.

Panini Group: Tarihçe ve genel bilgi

Panini 1961 yılında kuruldu. İlk ürünü futbol çıkartma koleksiyonu idi. Firmanın kurucusu Panini kardeşler sektöre 1945 yılında Corso Duomo – Modena’da açtıkları gazete bayisi ve 1954 yılında açtıkları Panini Kardeşiler Gazete Dağıtım merkezi ile adım atmışlardı. Firma o zamandır Panini ailesinin kontrolünde ve yılda yaklaşık 100 milyar Euro ciro yapıyor. 

1988 yılında firma Maxwell Group’a satıldı. Yeni yönetim altında uzun bir süre finansal sorunlar yaşayan Panini daha sonra 1992 yılında Bain Gallo Cuneo ve De Agostini tarafından satın alındı. İki yıl çok büyük bir çaba ile geçti ve firma tekrar eski başarılı haline Panini daha sonra Marvel Entertainment Group’a katıldı, ancak Aldo H. Sallustro başkanlığındaki yönetim ekibi değişmedi, firma da merkez olarak İtalya’dan yönetilmeye devam etti.

8 Ekim 1999 tarihinde İtalya’nın en büyük şirketlerinden Vittorio Merloni'nin Fineldo SpA’sı tarafından satın alındı. Son zamanlarda World Foot Center’ı satın alan Panini bu firma ile futbol ürünlerinin dağıtımı ve promosyonu alanına da el atmış oldu. Bunun yanında, spor sektörünün lider ilerici firmalarından DigitalSoccer Projesine de ortak olundu. Yapışkan kağıt üretim merkezi ise dünya liderlerinden Avery Dennison’a satıldı. 

Merkezi İtalya’nın Modena kenti olan Panini Group çıkartma ve kart üretimi ve satışı konusunda dünyanın en büyük şirketidir. 

Hem Avrupa hem Latin Amerika’da çocuklara yönelik ürünlerde lider olan firma İtalya, Fransa ve İspanya’da dağıtım sektöründe de söz sahibidir. 2013 yılında cirosu 531 Milyon Euro olarak açıklanan Panini Group şu anda 120’den fazla ülkede 900’de fazla çalışanla yoluna devam etmektedir. Daha fazla bilgi için: www.paninigroup.com